Czego oczekujemy od Android 4.4 KitKat?

Czego oczekujemy od Android 4.4 KitKat?

Już wkrótce zadebiutuje najnowsza wersja systemu Android. Mobilny system Google z numerem 4.4 będzie nosił nazwę KitKat. Oczywiście, to nawiązanie do popularnego czekoladowego batonika. Mimo, że szczegółów systemu jeszcze nie ujawniono, wiemy już czego można się spodziewać po kolejnej aktualizacji Androida.

W ostatnim czasie Google zmienił nieco politykę swoich aktualizacji. Zamiast dużych wersji, mamy kolejne mniejsze udoskonalenia. Zamiast zupełnie nowej odsłony 5.0 zobaczymy wersję 4.4, która będzie wnosić tylko kilka usprawnień. Na podstawie zgromadzonych przecieków i plotek przygotowaliśmy podsumowanie zmian i nowości w Android 4.4 KitKat.

Mniejsze zapotrzebowanie na pamięć RAM

Według najnowszych informacji Android 4.4 zostanie tak zoptymalizowany, aby zużywał jak najmniej pamięci RAM. KitKat ma działać sprawnie na słabszych i tańszych urządzeniach wyposażonych wyłącznie w 512 MB pamięci RAM. To powinno spowodować wysyp nowych smartfonów, które będą tanie, a wciąż szybkie, oraz aktualizację starszych modeli.

Jednocześnie nadal będą rozwijane nakładki na system Android tworzone przez producentów takich jak Samsung, czy HTC. To od samych producentów telefonów zależeć będzie finalny kształt systemu na konkretnym urządzeniu.

Usługi Google Play Services jako kluczowy element systemu Android

Usługi Google Play, to rozwiązanie które pozwala bez wsparcia użytkownika aktualizować w tle wszystkie aplikacje Google. Dzięki temu firma walczy z fragmentacją swoich urządzeń. Po prostu program ten sam dba, o to by wszystko było aktualne. W Android 4.4 KitKat usługa ma być ściśle powiązana z systemem.

Prawdopodobnie bez niej nie uruchomimy, żadnych aplikacji pochodzących od Google. To dobry krok ku temu, aby system Google zawsze był aktualny, a wszyscy użytkownicy mogli korzystać z najnowszych i najlepiej dostosowanych aplikacji.

Drukowanie i płatności

Serwis Gadget Helpline dotarł do wczesnej wersji najnowszego systemu Android.  Redaktorzy odkryli kilka ciekawych nowości. Jedną z nich jest możliwość zapisu dokumentów do plików PDF wraz z opcją bezprzewodowego drukowania bezpośrednio z urządzenia z systemem Android. Do tej pory potrzebna była specjalna aplikacja Cloud Print zintegrowana z Google Chrome. W najnowszym systemie wszystko będzie już zintegrowane.

Zmiany mają też dotknąć płatności przy wykorzystaniu Google Wallet. Usługa ma zyskać wreszcie pełne wsparcie dla komunikacji NFC. W tej chwili większość płatności przy użyciu telefonu musi odbywać się przy współpracy z operatorami sieci komórkowych (np. Orange, T-Mobile). W nowym systemie ma być to lepiej rozwiązane. Czy to sprawi, że będziemy masowo korzystać z płatności telefonem?

Hangouts zintegrowane z wiadomościami SMS

Aplikacja Hangouts wkrótce zostanie zintegrowana z wiadomościami tekstowymi, czyli popularnymi SMSami. Natomiast w systemie Android 4.4 Kitkat możemy się spodziewać, że będzie to główna aplikacja do wszelkiej komunikacji z innymi osobami. Taka pełna integracja i unifikacja może być ciosem w stronę Facebook Messengera, czy aplikacji WhatsApp.

Quickoffice jako domyślna aplikacja

Google kupił mobilny pakiet biurowy Quickoffice, a teraz zamierza go wykorzystywać w swoich produktach. W nowym systemie Quickoffice miałby być domyślnie zainstalowany. Dzięki temu użytkownicy od samego początku otrzymają wygodną możliwość tworzenia dokumentów i synchronizacji ich przy wykorzystaniu Google Drive.

Konta użytkowników na smartfonach

System Android 4.2 wprowadził możliwość użytkowania kilku różnych kont na tabletach. W systemie Android 4.3 wprowadzono profile z ograniczeniami na przykład dla dzieci. Jednak takich możliwości wciąż nie mają smartfony. W Androidzie 4.4 możemy spodziewać się trybu z ochroną rodzicielską. Dzięki czemu będziemy mogli bez obaw oddać telefon dzieciom. Najmłodsi nie będą mogli korzystać z wybranych aplikacji, ani też dokonywać zakupów w Google Play.

Udoskonalone powiadomienia

W Androidzie 4.3 wprowadzono wygodniejsze i bardziej elastyczne powiadomienia. Można w nich stosować dodatkowe czynności, jednak na razie mało która aplikacja z tego korzysta. Byłoby świetnie, gdyby w najnowszej odsłonie się to zmieniło. Spodziewamy się paru udoskonaleń w tym zakresie i większego nacisku na powiadomienia z innych aplikacji.

Wsparcie dla akcesoriów

Nowy system powinien wnieść szerszą obsługę wszystkich gadżetów do smartfonów, tak jak jest to w przypadku telefonu Apple iPhone. System Android domyślnie nie wspiera wielu dodatkowych rozwiązań. Wprowadzenie natywnego wsparcia dla akcesoriów, mogłoby pobudzić rynek gadżetów dla urządzeń z Androidem.

Nowy system Android ponadto miałby nie dotyczyć wyłącznie samych telefonów i tabletów. Obok debiutu nowego smartfona Nexus 5, być może pojawią się inne urządzenia takie jak zegarek od Google. O takim produkcie spekuluje się od kilku miesięcy, a Google już od jakiegoś czasu pracuje nad rozwiązaniami dla fitnessu.

Wprowadzony latem Google Chromecast działa na zmodyfikowanej i uproszczonej wersji systemu Android. Wraz z nowym systemem powinny pojawić się kolejne urządzenia działające pod kontrolą uproszczonej wersji. Obok smart zegarka, mówi się też o zmianie nazwy Google TV na Android TV.

Jeszcze więcej Chromecast

Kolejna odsłona systemu Google dla smartfonów i tabletów mogłaby wnieść jeszcze szerszą integrację z wspomnianym Google Chromecast. Nowy system powinien pozwolić na łatwe przesyłanie obrazów i treści do naszych telewizorów. Android 4.4 powinien wnosić wygodne korzystanie z dokumentów na telewizorze, a także gry na ekranie telewizora.

Lepszy ekosystem Google, dzięki Android 4.4

KitKat nie zapowiada się na zbyt spektakularną aktualizację systemu Android. Nowy system powinien jednak znacznie bardziej skupiać się na rozwiązaniach Google i ich integracji. To kolejny krok ku zachęceniu użytkowników do korzystania z usług wyszukiwarkowego giganta i wszystkich aplikacji z Google Play. Nowy system ma też zapewnić lepszą łączność pomiędzy wszystkimi urządzeniami posiadanymi przez użytkownika. KitKat powinien zapewnić jeden spójny ekosystem.

Czego powinniśmy się spodziewać w systemie Android 4.4:

  • Szybsze działanie
  • Skupienie na Usługach Google Play
  • Wsparcie dla bezprzewodowego drukowania i płatności
  • Integracja Hangouts z wiadomościami oraz preinstalowana aplikacja Quickoffice

Na co jeszcze mamy nadzieje:

  • Rozszerzone mozliwości powiadomień
  • Szersze wsparcie dla Chromecast
  • Ochrona rodzicielska na smarfonach
  • Sprawny ekosystem
  • Google smartwatch

Na razie Android 4.4 nie zachwyca swoimi możliwościami, ale jeszcze nie został oficjalnie zapowiedziany. Dopiero po premierze KitKat będziemy mogli powiedzieć coś więcej o zmianach. System Android jest już dojrzały, dlatego kolejne aktualizację są już tylko poprawianiem tego bogatego systemu operacyjnego.

Czekacie na Google Android 4.4 KitKat?

Autorem artykułu jest Christopher Park

Wyświetl wszystkie komentarze
Wczytywanie komentarzy

Najnowsze artykuły

Ranking pobranych aplikacji

Windows 10 Technical Preview for phones Utilities & Tools voor Windows Phone | Shameless | Ladri di biciclette